Jak wybrać dobrą niszę? Poznaj 3 największe rynki!

Niestety, ale większość osób podczas wyboru niszy popełnia jeden poważny błąd. Decydują się na to, aby działać w rynku, w którym są ogromne pieniądze, nie biorąc pod uwagę znacznie ważniejszych czynników, które mają wpływ na prowadzenie biznesu.

Nigdy nie powinno się decydować na to, aby działać w konkretnej branży tylko dlatego, że kupują tam zamożni klienci. Możemy wtedy niechętnie prowadzić taki biznes, ponieważ nie będziemy czuli pasji w tym, co robimy.

Znacznie lepiej jest poszukać niszy pod względem konkretnych problemów występujących w danej grupie docelowej. Im więcej dany rynek ma problemów, tym więcej pieniędzy leży na stole. A im większy jest problem, tym większy zarobek, tym więcej trzeba zapłacić za jego rozwiązanie.

Co najważniejsze, pomagamy w ten sposób ludziom. Nie ma lepszej pracy niż takiej, w której pomagasz swoim klientom. Zastanów się więc, co lubisz robić i czy w tym danym temacie jest rynek, aby pomagać innym. W ten sposób będzie ci się chciało pracować i będziesz się rozwijał. Nikt ci nie będzie kazał wykonywać jakiejś pracy, której nie lubisz, tak jak to zazwyczaj mamy, gdy musimy iść do jakiejkolwiek pracy, aby posiadać środki na utrzymanie siebie.

W jaki sposób zlokalizować dobrą niszę rynkową?

Na świecie mamy ponad 7 miliardów ludzi, których możemy podzielić na różne grupy pod względem zainteresowań oraz przede wszystkim problemów. Możemy więc posegregować tych ludzi i zastanowić się, jaki mają jeden wspólny problem.

Być może będzie to zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej albo budowanie masy mięśniowej. Takie grupy możemy jeszcze podzielić na mniejsze, czyli na osoby, które są początkujące, średniozaawansowane oraz zaawansowane.

Musimy dokładnie zastanowić się, w której niszy chcemy działać, ponieważ pod każdą grupę docelową będziemy musieli przygotować zupełnie inny marketing i inny lejek sprzedażowy.

Jakie są trzy największe rynki?

Trzy największe rynki, w których zawsze były i będą pieniądze to:

1. Zdrowie i fitness
2. Relacje i umiejętności
3. Pieniądze

W tych trzech rynkach są bardzo duże pieniądze, nawet 50% wszystkich pieniędzy, jakie przepływają pomiędzy transakcjami od klienta do firmy. I teraz po kolei omówimy je.

1. Zdrowie i fitness

Zdrowie i fitness to bardzo duży rynek, który dodatkowo cały czas się rozwija. Niestety, ale nasze polskie społeczeństwo jest dość grube i wielu ma problemy z otyłością. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna się interesować zdrowym odżywianiem oraz regularną aktywnością fizyczną.

Można tutaj sprzedawać zarówno produkty fizyczne, takie jak: urządzenia i przedmioty do ćwiczeń, ubrania, witaminy, suplementy diety, i tak dalej. Oczywiście jest to także świetny rynek do tego, aby zarabiać na produktach cyfrowych, czyli e-bookach o odchudzaniu, treningach i kursach online, a także konsultacjach na przykład przez Skype. Ponadto można prowadzić swoją własną grupę i organizować różnego rodzaju wyjazdy i obozy, tak jak to robi na przykład żona Roberta Lewandowskiego.

2. Relacje i umiejętności

W tym rynku znajdziemy rozwój osobisty, naukę języków obcych, rodzicielstwo, związki i tak dalej. W internecie znajdziemy wiele osób zajmujących się relacjami oraz umiejętnościami.

Każdego roku wiele osób podejmuje decyzję o tym, aby rozwinąć swoje umiejętności, zapisując się na jakiś kurs albo szkolenie lub po prostu zaczynając od zakupu zwykłej książki rozwoju osobistego. Wielu ludzi decyduje się także na to, aby nauczyć się języka obcego, najczęściej angielskiego.

Rozpisując na mniejsze elementy rodzicielstwo, znajdziemy tutaj przede wszystkim etap przed narodzinami dziecka, jak i po narodzinach. Można w tej niszy sprzedawać zarówno produkty fizyczne, takie jak ubrania dla dziecka i mamy, jedzenie czy witaminy, ale także różnego rodzaju produkty fizyczne, czyli e-booki o wychowywaniu dzieci albo stworzyć coś nietypowego, takiego jak kurs porodu online.

Związki to też ogromny temat. Jest już wielu ekspertów od uwodzenia, podrywania, naprawiania relacji w małżeństwie i wielu innych spraw. Możemy znaleźć także wiele nagrań na YouTubie pokazujących, jak podrywać, jakie są dobre i złe nawyki mężczyzn i kobiet, co to są toksyczne związki czy nawet jak dać komuś kosza. Oczywiście większość tych filmów rozwiązuje niewielki problem i najczęściej w opisie pod filmem albo w adnotacji pod koniec filmu wyświetli nam się możliwość skorzystania z jakiegoś pełnego produktu, e-booka, kursu wideo albo różnych produktów fizycznych.

Bardzo ciekawe jest to, że w takich niszach, można wyłącznie nagrywać filmiki na YouTube, rozwiązując konkretne problemy danej grupy docelowej i zarabiać wyłącznie na wyświetleniach reklam na naszym kanale. Niektórzy YouTuberzy już po kilku latach działalności osiągają dochody przekraczające 10 000 zł miesięcznie, więc nie trzeba od razu zakładać własnej firmy i zajmować się sprzedażą produktów fizycznych czy cyfrowych.

3. Pieniądze

Trzecim rynkiem są pieniądze i tutaj zaliczymy przede wszystkim inwestowanie. Może to być inwestowanie na giełdzie albo inwestowanie w nieruchomości czy nawet cyfrowe waluty takie jak Bitcoin. Zaliczymy tutaj również finanse osobiste, czyli oszczędzanie i zarządzanie budżetem. Do rynku pieniędzy zaliczamy także biznes internetowy.

Jak ocenić daną niszę?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną niszę, to powinniśmy ją dobrze ocenić. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wyświetlają się reklamy w Google I na Facebooku, a także na YouTubie oraz w innych miejscach.

Trzeba również sprawdzić, czy istnieje konkurencja oraz jak liczną mają społeczność. Warto zapoznać się także z produktami, jakie już sprzedają oraz czy organizowane są konferencję na żywo albo online.

Bardzo dobrą niszą do zarabiania ogromnych pieniędzy jest zdesperowany rynek i dobrze jest takiego poszukać. Może to być na przykład grupa kobiet, które zapłacą każde pieniądze, aby jak najszybciej schudnąć i zrzucić zbędne kilogramy czy pozbyć się tego paskudnego cellulitu.

Oceniając dany rynek można także zajrzeć na forum i zobaczyć jakie pytania zadają tam ludzie i w jakim temacie proszę o pomoc. To będą dokładne odpowiedzi dotyczące produktów, jakie trzeba im dostarczyć, za które będą skłonni zapłacić pieniądze. Mogą to być zarówno produkty fizyczne, które będziemy sprzedawać na Allegro, jak i produkty cyfrowe, czyli na przykład e-book o tym, jak schudnąć i pozbyć się cellulitu.

Co jeszcze warto sprawdzić wybierając niszę?

Na koniec warto jeszcze przeprowadzić badanie rynku. W tym przypadku po prostu sprawdzamy naszą konkurencję. Dokładnie badamy, kim oni są, jakie mają produkty i usługi, jak wygląda ich lejek sprzedażowy, jakie mają argumenty oraz jakie mają oferty.

Można więc zapisać się na ich listę adresową, uczestniczyć w jakimś webinarze, kupić produkt oraz sprawdzić, jaki mają e-mail marketing. Najlepiej jest prześledzić od A do Z cały lejek sprzedażowy.

Jak zbudować własny biznes w dochodowej niszy?

Budowanie własnego biznesu wcale nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Najpierw trzeba znaleźć odpowiedni rynek, później sprawdzić w konkurencję i dopiero na sam koniec przygotować cały lejek sprzedażowy.

Najszybciej wystartujesz, kiedy ktoś da ci swój własny lejek sprzedażowy. Taką propozycję otrzymują osoby, które zapiszą się na darmowy kurs budowania biznesu online.

W tym bezpłatnym szkoleniu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć budowę własnego biznesu internetowego. Ponadto po obejrzeniu całego kursu, będziesz mógł skorzystać z propozycji dołączenia do naszego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *