Jak stworzyć stronę na WordPress w 3 minuty?

Strona internetowa na WordPress to obecnie najprostsza witryna, jaką możemy samodzielnie stworzyć. Nie potrzebujemy do tego celu specjalistycznej wiedzy czy ukończenia jakichkolwiek kursów.

Wystarczy tylko zamówić domenę i hosting, a następnie skorzystać z darmowego instalatora WordPress. Jeśli więc chcesz mieć własną stronę www, to w tym krótkim artykule przedstawię ci krok po kroku, co musisz zrobić.

Od czego zacząć tworzenie strony na WordPress?

Tworzenie strony internetowej na WordPress musimy zacząć od wybrania odpowiedniej domeny oraz hostingu. Najlepiej jest zakupić to i to w jednej firmie, ponieważ w ten sposób unikniemy skomplikowanych sytuacji związanych z łączeniem tych dwóch ważnych elementów.

Na początek zacznijmy od wyboru domeny. Jest to adres Twojej strony internetowej i dla osób początkujących najlepszym rozwiązaniem jest wybranie adresu pod własnym imieniem i nazwiskiem. W ten sposób będzie można łatwo zapamiętać adres strony.

Powinna ona wyglądać tak: imięnazwisko.pl lub imięnazwisko.com.pl. Oczywiście można również wybrać inną nazwę, ale budowanie własnej marki osobistej warto zacząć od adresu internetowego pod własnym imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj, że nie może tam być polskich znaków, takich jak ą, ę, ż, ć, itd. Czyli jak mam nazwisko Jędrzejczak to kupuje domenę dominikjedrzejczak, a nie dominikjędrzejczak.

W drugim kroku wybieramy hosting. Jest to nic innego jak serwer, na którym przechowywane są wszystkie pliki oraz dane, jakie wprowadzamy na naszej stronie internetowej.

W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby firma, w której rejestrujemy hosting oferowała:

  • bezpłatny kreator stron i autoinstalator – dzięki czemu w niecałe 3 minuty zainstalujemy WordPress,
  • szybkie wczytywanie zapewniające krótki czas ładowania się strony – jest to ważne, ponieważ jeżeli ktoś wejdzie na naszą witrynę i będzie musiał długo czekać aż się załaduje, to prawdopodobnie szybko ją zamknie i poszuka innego miejsca w internecie,
  • certyfikat SSL – czyli gwarancja dla odwiedzającego, że strona jest bezpieczna. Chodzi tutaj o ten skrót https, który występuje przed adresem strony internetowej. W obecnych czasach internet tego wymaga i jeżeli nie będziemy tego posiadać, to tak naprawdę z góry ponosimy porażkę, ponieważ ze strachu nikt nie będzie odwiedzał naszego serwisu,
  • bezpieczeństwo danych – w ten sposób będziemy chronieni przed atakami hakerów, którzy bardzo łatwo mogą przejąć naszą stronę. Mogliśmy się o tym przekonać wiele razy, kiedy hakerzy wykradli dane klientów z banku albo poufne wiadomości wysyłane pomiędzy politykami. Dodatkowo otrzymujemy codzienne kopie zapasowe, dzięki czemu w przypadku jakichkolwiek awarii będziemy mogli ponownie załadować całą naszą stronę internetową wraz ze wszystkimi treściami i zdjęciami, które przesyłaliśmy.

Gdzie zamówić domenę wraz z hostingiem do stworzenia strony WordPress?

Od wielu lat korzystam z usług Cyber Folks. W tej firmie mam wykupioną domena wraz z hostingiem i jestem w pełni zadowolony.

Dostępny jest tam automatyczny instalator WordPress oraz instalator certyfikatu SSL, czyli tego skrótu https, co jest bardzo ważne w obecnych czasach, ponieważ jest to wymagane. Dodatkowo zawsze można skorzystać ze wsparcia online.

Jeżeli więc chcesz korzystać ze sprawdzonych usług, to polecam wejść na stronę internetową: https://www.dominikjedrzejczak.com.pl/cyber-folks.

Jak uruchomić certyfikat SSL na stronie WordPress?

Na początek logujemy się do panelu administracyjnego.

Po zalogowaniu klikamy na naszą domenę.

Następnie zjeżdżamy w dół, aż znajdziemy pole zaawansowane i tam klikamy certyfikaty SSL.

Wybieramy pole „Utwórz swój własny certyfikat” i zaznaczamy tam opcję „Darmowy certyfikat Let’s Encrypt”. Wszystkie pozostałe pola zostawiamy bez zmian i klikamy zapisz.

Czekamy kilka sekund i po załadowaniu komunikatu „certyfikat i klucz zapisane” Przechodzimy ponownie do strony głównej.

Jak w 3 minuty zainstalować WordPress na stronie internetowej?

Ponownie klikamy w naszą domenę.

I tym razem zjeżdżamy na sam dół aż do opcji „Kreator stron i darmowe aplikacje”. Klikamy tam „Instaluj WordPress”

Wybieramy ” Instaluj tę aplikację”

Ustawiamy domenę z certyfikatem SSL, czyli tym skrótem https i usuwamy ścieżkę „blog”, ponieważ chcemy mieć WordPressa na Głównej domeny https://www.dominikjedrzejczak.com.pl, a nie pod: https://www.dominikjedrzejczak.com.pl/blog

Dalej mamy pole wersja WordPress i tutaj nic nie zmieniamy. Wszystko pozostawiamy tak, jak jest bez zmian.

Dopiero w kolejnym polu „Ustawienia” podajemy login i hasło administratora, czyli dane, którymi będziemy się logować.

W kolejnych ustawieniach znowu nic nie zmieniamy i zjeżdżamy na sam dół strony. Mamy tam przycisk zainstaluj, który klikamy i po chwili mamy zainstalowanego WordPressa. Na nasz adres e-mail zostaną wysłane wszelkie dane do logowania i potwierdzenie instalacji systemu WordPress.

Gratulacje masz już utworzoną własną stronę internetową na WordPress, a przy okazji zdobyłeś nowe umiejętności 🙂

Twoja strona internetowa znajduje się pod adresem, który wybrałeś, a do panelu zarządzania logujesz się poprzez dodanie ścieżki wp-admin.

Jeśli mój wpis na temat tego: „Jak stworzyć stronę na WordPress” był dla Ciebie pomocny to bardzo się cieszę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *