Czy aluminium w dezodorantach wywołuje raka?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest aluminium dodawane do kosmetyków używanych głównie pod pachę? Zazwyczaj nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby sprawdzić, z jakich dokładnie składników składa się kosmetyk, który kupiliśmy.

Mało kto jest świadomy tego, że w niektórych kosmetykach wykorzystuje się do produkcji substancje, łagodnie mówiąc toksyczne. Niestety, ale człowiek, który walczy z przykrym zapachem, bardzo często podejmuje decyzje na podstawie reklam, w ogóle nie zapoznając się z opisem, aby dowiedzieć się, z czego wykonany jest produkt.

W ten sposób sięga po pierwszy lepszy produkt, który najprawdopodobniej jest nafaszerowany różnego rodzaju chemią i szkodliwymi dodatkami dla człowieka.

Czy aluminium w dezodorantach jest odpowiedzialne za raka piersi?

Kiedy już przejdziesz alejką w centrum handlowym i zobaczysz, że większość zarówno tych tanich, jak i tych bardziej luksusowych kosmetyków zawiera substancje podrażniające skórę, to możesz wpaść w złość albo wziąć sprawy w swoje ręce. Wystarczy tylko nauczyć się czytać etykiety i rozumieć, które składniki są niebezpiecznymi substancjami dla człowieka.

Już od wielu lat można spotkać się z teorią, która mówi o tym, że aluminium w kosmetykach może być odpowiedzialny za raka piersi. Dlatego najczęściej ten dodatek stosuje się do antyperspirantów. Rak piersi występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Mimo tego, że dowodów na niekorzystne działanie aluminium jest wiele to jednak wielkie korporacje, które czerpią ogromne zyski ze sprzedaży kosmetyków, wykorzystują ten bardzo tani dodatek. Myszy, którym podawano aluminium, umierały na bardzo zaawansowany nowotwór.

Twórca badań opublikowanych w „International Journal of Cancer”, profesor onkologii Uniwersytetu w Genewie, André-Pascal Sappino odradza nie tylko kobietom, ale również i mężczyznom stosowanie jakichkolwiek dezodorantów, które posiadają dodatek aluminium.

„Azbest jest tani i ma bardzo atrakcyjny potencjał przemysłowy, a jego zakazanie zajęło aż 50 lat. Mamy nadzieję, że w przypadku soli aluminium nie zajmie to aż tyle czasu” – Prof. André-Pascal Sappino

Pod jakimi postaciami kryje się aluminium?

Aluminium w kosmetykach występuje pod następującymi nazwami:

  • Aluminium oxide,
  • Aluminium starch octenylsuccinate,
  • Aluminium Chloride,
  • Aluminium Chlorohydrate,
  • Aluminium Chlorohydrex,
  • Aluminium Chlorohydrex PG,
  • Aluminium Distearate,
  • Aluminium Sesquichlorohydrate,
  • Aluminium Stearate,
  • Aluminium Tristearate,
  • Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY

Te toksyczne substancje przenikają przez naszą skórę i kumulują się w organizmie. Dodawane są głównie do dezodorantów, antyperspirantów, kremów do opalania, a także podkładów czy nawet cieni do powiek.

Konsumenci kupują takie produkty głównie dlatego, aby blokować proces pocenia się i to działa, ale niestety substancje te nie mogę później wydostać się z organizmu i dlatego zaburzają prawidłowe funkcjonowanie. Sole aluminium przede wszystkim podrażniają skórę, a także wysuszają.

Mają również właściwości karcynogenne i stwierdzono ich występowanie w tkance piersi, która była zaatakowana przez raka. Mało kto wie, ale w latach 90. WHO wydało bardzo ważne oświadczenie stwierdzające również to, że aluminium ma wpływ na rozwój Alzheimera.

Antyperspiranty przeciwpotowe z aluminiowa zaklejają ujścia gruczołów potowych i są bardzo trudne do usunięciu ze skóry za pomocą zwykłych środków mających. Co więcej, gdy skaleczymy się np. podczas depilacji to sole aluminium wnikają do organizmu i mogą powodować występowanie wielu chorób.

Już samo wdychanie tego pierwiastka może przyczyniać się do występowania problemów w układzie nerwowym, ale także zwiększa się masa mózgu i w ten sposób przyczynia się to do choroby Alzheimera.

Co pokazują badania o aluminium na przestrzeni wielu lat?

Badania wykazały, że aluminium działa na uszkodzenie DNA zaburzające prawidłowy szlak sygnałowy procesu wzrostu. Może również być przyczyną powstania stresu oksydacyjnego poprzez zakłócanie prawidłowego funkcjonowania receptora estrogenowego.

Przyczynia się do zachorowania na raka piersi i niestety liczba zachorowań z roku na rok jest bardzo duża. Najgorsze jest to, że najmłodsze kobiety również dotyka rak piersi, który najczęściej spowodowany jest używaniem kosmetyków z chemicznymi substancjami.

Najlepszym dowodem jest bardzo duża liczba przypadków raka górnej, zewnętrznej części w okolicach pachy.

Źródła:
1. Aluminium, antiperspirants and breast cancer; P.D. Darbre, Journal of Inorganic Biochemistry, Volume 99, Issue 9, September 2005, Pages 1912–1919

2. Does antiperspirant use increase the risk of aluminium-related disease, including Alzheimer’s disease? ; C. Exley, Molecular Medicine Today,Volume 4, Issue 3, 1 March 1998, Pages 107–109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *