4 Skuteczne Sposoby na Zwiększenie Sprzedaży.

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają skutecznie zwiększyć sprzedaż. Warto znać przynajmniej kilka z nich, aby pozyskiwanie klientów stało się bardziej efektywne i każdy klient przynosił duże zyski do firmy.

W tym krótkim artykule poznasz skuteczne sposoby na zwiększenie sprzedaży. Dowiedz się o cross sellingu i up sellingu, ulepszeniu oferty oraz o budowaniu listy adresowej. 

Czym jest Cross selling?

Celem cross-sellingu jest uświadomienie klientowi, że oprócz produktu, który zamawia mogą mu być potrzebne dodatkowe rzeczy. Najprościej można to przedstawić na sprzedaży na przykład butów i najlepiej ten przykład widać na Allegro.

Kiedy dokonujemy zakupu obuwia, to automatycznie pod produktem wyświetlają nam się dodatkowe rzeczy, których będziemy potrzebować do na przykład pielęgnacji butów. Mogą to być takie produkty jak pasta do butów albo specjalna szczotka do czyszczenia lub inne preparaty.

Warto od razu przedstawić klientowi dodatkowe produkty, których będzie potrzebował, ponieważ jeżeli nie kupi on tych rzeczy w naszym sklepie, to zakupi je u konkurencji. Musisz dokładnie zastanowić się, jakie produkty dodatkowe będzie potrzebował klient i najlepiej, gdy dodatki są uzupełnieniem produktu głównego.

Jak działa Up-selling?

Up-selling to nic innego jak sprzedaż dodatkowa, czyli oferowanie produktów lub usług klientowi, które mają znacznie wyższą cenę i wartość lub posiadają dużo więcej funkcji. Można również ten sam produkt zaoferować w wersji ulepszonej.

Zawsze warto klientowi zaproponować coś więcej, ponieważ może on nie być świadomy nawet tego, że jest ulepszona wersja produktu, z której chętnie by skorzystał. Musisz wiedzieć również o tym, że każdy klient ma inny zasób portfela i dlatego niektórzy będą skłonni zapłacić więcej za lepszą wersję.

Dlaczego warto podrasować ofertę?

Oferta jest jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy klient będzie skłonny zakupić u ciebie. Dlatego należy postarać się napisać bardzo dobrą ofertę, która przedstawi nie tylko korzyści produktu lub usługi, ale także rozbije wszelkie obiekcje i wątpliwości klienta.

Żeby podnieść wartość sprzedawanego produktu, warto jest do oferty dorzucić dodatkowe bonusy. W ten sposób można nie tylko zaoferować klientowi więcej, ale dodatkowo można w ten sposób również podnieść ceny. Najlepiej jest dodać przynajmniej 2 bonusy, ale może być ich znacznie więcej.

Sprzedając na przykład buty, można dorzucić klientowi w bonusach dodatkowe wkładki, skarpetki, a nawet specjalną pastę do pielęgnacji butów.

Sprzedając na przykład komputery, możemy zaoferować klientowi dodatkowo myszkę, głośniki albo nawet dorzucić oprogramowanie antywirusowe.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na sprzedaż jest gwarancja satysfakcji. Bardzo wielu przedsiębiorców zapomina o tym, aby zagwarantować klientowi możliwość zwrotu towaru.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku, gdy młoda mama decyduje się na to, aby zakupić dziecku obuwie przez internet i nie będą one pasować, to chce mieć gwarancję tego, że będzie mogła odzyskać pieniądze albo wymienić produkt na inny.

Wielu właścicieli firm obawia się tego, że gdy dadzą gwarancję satysfakcji, to wszyscy klienci będą zwracać produkty. Jednak ze statystyk wygląda to tak, że im lepszą gwarancję satysfakcji dodamy, to nie tylko zwiększymy sprzedaż, ale również unikniemy niepotrzebnych sporów związanych z reklamacją produktu.

Gwarancja zwrotu towaru musi być dla klienta jasna, ponieważ wtedy nabiera on odpowiedniego zaufania do sprzedawcy. Klient zazwyczaj potrzebuje produktu, który chcemy sprzedać i dlatego, nawet gdy byłby on nieodpowiedni, to na początek będzie kontaktował się w celu wymiany produktu, a dopiero na samym końcu może poprosić o zwrot pieniędzy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby na ofercie przedstawić klientom gwarancję satysfakcji.

Na ofercie można również przedstawić opinie klientów, którzy już skorzystali z produktu lub usługi, ponieważ same opinie mają także wpływ na jakość sprzedaży. Kiedy klient widzi, że grono osób korzystało już z danego produktu i wszyscy są zadowoleni, to jego zaufanie od razu rośnie i ma większą ochotę na zrobienie zakupu. Dlatego posiadając już bazę klientów, można wysłać do nich mailing z propozycją przedstawienia swojej opinii, a nawet wynagrodzić ich za to dając im na przykład rabat w sklepie.

Dlaczego warto mieć produkt cyfrowy?

W dzisiejszych czasach sprzedaż internetowa z roku na rok rośnie. Niestety produkty fizyczne mają to do siebie, że marża dla przedsiębiorcy jest zazwyczaj niewielka. Dlatego warto przygotować produkt cyfrowy w postaci na przykład ebooka lub kursu wideo i w ten sposób dodatkowo zarabiać pieniądze do firmy.

Praktycznie w każdej branży można napisać prostego ebooka, który będzie rozwiązywał problemy klientów. Cena takiego produktu może być od 1 do nawet 100 zł. Dobry ebook można również rozdawać za darmo potencjalnym klientom, aby przekonać ich do zakupu i w ten sposób budować również listę adresową.

Sprzedając na przykład obuwie dla dzieci, można przygotować ebooka o tym, jak wybrać dobre buty dla dziecka w wieku na przykład dwóch lat. Opisujemy tam wszystkie problemy związane z wyborem butów, a także przedstawiamy korzyści z posiadania odpowiednich bucików dla dziecka, ale również warto przedstawić tam informacje, które będą pokazywać co może się stać w przypadku gdy nie dopasujemy odpowiednich butów, że może dojść do deformacji stopy i tak dalej.

Można by nawet stworzyć kurs wideo o tym, jak nauczyć dziecko prawidłowego chodzenia w butach albo sprzedając na przykład szpilki, można by stworzyć kurs o tym, jak prawidłowo chodzić na obcasie.

Kiedyś nie do pomyślenia było, że można takie kursy tworzyć i sprzedawać, a w dzisiejszych czasach możemy już nawet korzystać z kursu wideo o tym, jak urodzić dziecko, jak przygotować się do porodu itd.

Do czego potrzebny jest Lead magnet?

Lead Magnet jest bardzo silną techniką marketingową, która pozwala nam budować listę adresową. Żeby stworzyć dobrą darmową przynętę wystarczy wypisać jak najwięcej problemów, które ma klient i w ten sposób przygotować odpowiedni darmowy produkt.

Najczęściej Lead Magnet w tworzymy w formie ebooka, ale również może to być nagranie MP3 albo nagranie wideo. Niektórzy również decydują się na to, aby Lead Magnetem była książka albo Webinar.

Darmowa przynęta jest bardzo dobrym produktem, który pozwala szybko budować wstępnie zainteresowanych klientów naszymi produktami i usługami. Od razu po zapisie na listę warto przedstawić ofertę jakiegoś wstępnego produktu, który będzie bardzo dobry i bardzo tani, ponieważ jego zadaniem jest tylko zamiana zwykłych subskrybentów w płacących klientów.

Dlaczego należy budować listę adresową?

Już wiele razy miałem do czynienia z klientami, którzy tracili swoje jedyne źródła pozyskiwania klientów. Najczęściej dochodziło do tego, że przedsiębiorca budował sobie fanpage na Facebooku albo konto na Instagramie i w pewnym momencie pracownicy Facebooka zdecydowali o tym, że konto łamie zasady i zostało po prostu usunięte.

Facebooka nie obchodzi w ogóle to, że ty zainwestowałeś 50 000 zł w budowanie fanpage. Dla niego jesteś kolejną zwykłą płotką, którą można zwyczajnie odciąć, ponieważ przyjdą następni, którzy będą chcieli kupić reklamę.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby ludzi z reklamy na Facebooku czy na Instagramie albo w każdym innym miejscu kierować na początek do pobrania darmowego Internetu i w ten sposób budować listę adresową. Dopiero całą sprzedaż prowadzimy za pomocą email marketingu i tam, gdzie konkurencja nas nie widzi.

Sprzedając na social media od razu jesteśmy dla konkurencji na widelcu, ponieważ dokładnie widzi wszystkie nasze reklamy i łatwo może nas skopiować. Dodatkowo, jeżeli nie będziemy posiadać takiego budżetu reklamowego jak konkurencja, to bardzo szybko pójdziemy z torbami.

Co innego, gdy posiadamy własną listę adresową. Możemy wtedy przeprowadzić ankietę, aby zapytać jakiego produktu lub usługi potrzebują nasi klienci i w ten sposób nasz marketing jest dopasowany do grupy odbiorców.

Z drugiej strony warto również wiedzieć o tym, że klienci, którzy dopiero pierwszy raz mają kontakt z naszą firmą to nigdy nie są od razu gotowi do zakupu. Dlatego dajemy im na początek darmowe przynęty, a dopiero później wysyłamy ich do oferty.

Dodatkowo, kiedy będziesz budował listę adresową i doszłoby na przykład do zamknięcia twojego konta reklamowego w Google albo na Facebooku, to możesz poszukać nowego źródła reklamowego i tam kupić reklamę skierowaną do swojej listy.

Musisz wiedzieć, że najlepsze marki na rynku nigdy nie wydają całego budżetu reklamowego na pozyskiwanie nowych klientów. Większość środków finansowych na reklamę jest inwestowania na to, aby przedstawić kolejne produkty lub usługi klientom, którzy już coś kupili.

Wystarczy popatrzeć na przykład firmy Apple. Oni w ogóle nie są zainteresowani tym aby pozyskiwać nowych klientów. Stale decydują się na to, aby wprowadzać nowe produkty regularnie na rynek i ich klientami w większości są te osoby, które już raz dokonały zakupu.

Takie rozwiązanie pozwala kierować marketing i reklamy tylko do osób, które są zainteresowane, dzięki czemu nasze koszty reklamowe są znacznie niższe i znacznie skuteczniejsze. Warto jednak przynajmniej 10% zysku firmy ponownie reinwestować w reklamę i pozyskiwać nowych klientów, ponieważ wtedy będziemy w stanie generować nowy ruch, ale także na bieżąco sprzedawać do aktualnych klientów, aby utrzymać stałą sprzedaż.

Teraz już wiesz, jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie sprzedaży i pozyskiwanie klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *